KORTİKOĞLU GARDAŞLIĞI


Bu makale 2018-02-10 21:27:55 eklenmiş ve 3070 kez görüntülenmiştir.
Hayreddin TANYILDIZI

Esat Kabaklı kardeşim gecenin bir vaktinde.Hayreddin küçüklüğümüzün geçtiği mahallenin WHATSAPP hattından arkadaşlarımıza ve o yılların hatıralarını canlandırmak için bir oluşum düşünüyorum deyince.Sevinçden mi kederden mi hüzünlendim.Çok isabetli olur dedim. 

Sevincim o güzelim yılları o güzel insanların hatıralarında tekrar yaşayacaktım.Kederim ise çok sevip saygı duyduğum büyüklerimin bu fani dünyadan gerçek ebedi hayata göç etmelerini hatırlayıp hüzünlendim. Kortikoğlu Harput’a çıkan yolun tam karşı tarafı.Batısı Akıl Hastane si kuzey komşusu Yıldız Bağlar mahallesi Güney tarafı da Kilise ile çevrili kendine münasip bir mahalle. 

Bu mahallede Türkiye de değil,Dünyada bile eşi benzeri olmayan en mert , en kalender ve yardım sever insanların Allah tarafından bir araya getirilmiş bir topluluk.Yanı başımızda Akıl Hastanesi olmasından dolayı Elaziz in diğer mahallesinde oturan arkadaşlarımız bana takılarak Deli Hayro derlerdi.Laf aramızda aslında haksızda sayılmazlardı.Delilerden bize de bulaşan bir şeyler vardı. 

Bu mahallede çok renkli simalar vardı.Hepside çok saygıdeğer insanlardı.Bu mahallede yaşayan gençler hiçbir zaman yokluk çekmediler.çok refah içerisinde yaşadılar.Maddi durumlarının iyi olduğundan değil.mükemmel bir yardımlaşma vardı.Sinemayamı gidilecek her kes cebindeki parayı ortaya çıkarır(Allah Rahmet etsin en çokta SELAHATTİN KILIÇ) Parası olmayan arkadaşların gururunu incitmeden biletler alınırdı. 

Mahallenin büyüklerinin ayrı ayrı lakapları vardı.Biz gençlere nasihat lar verirlerdi.Bir abimiz vardı Yaşar Abi.Allah işini rast getirsin.Bir gün bizleri topladı .Çocuklar artık büyüyüp geliştiniz bulluğ çağına erdiniz.Her kes evinin damına çıkacak (o zaman evleri çatısı çok azdı) avazı çıktığı kadar bağıracak sesin en son ulaştığı yere kadar olan evler sizin namusunuzdur.Olaki kem gözle bakmayasınız. O evdekiler sizin namusunuzdur diyerek bizleri uyarmıştı.Bu Yaşar Abi bizlere telden arabalar yapar her derdimizle ilgilenirdi. 

Boş zamanımızın çoğunu Rahmetli Hamdi Gakgo nun kahvesinde geçirirdik. Bazen Muammer Kökçü kıtlama içerdi üç şekeri çaya atar dört şekeride eline alırdı.Tabi işe uyanan Rahmetli Muammere bakıp ağzının içinde mırıldanırdı.Muammeri uyarmak ise gurbet arkadaşım Sadettin Sayı na düşerdi.Hamdi Gakgo sana bakıyor derdi gülüşmeler gırıla giderdi. Bu mahallede yaşamak gerçekten bir onur.Bu mahallede kurmuş olduğumuz ÇAĞLAYAN GENÇLİK futbol takımı on sekiz mahalle arası maçlarda iyi arkadaşlık saya esinde Muammer Kökçü kaptanlığında şampiyonluk kupasını kortik çeşmenin üzerine koymuştur. Kaptanımız o zaman tam bir liderdi. Bir hatıramla bitireyim.Muammer birisi ile domino oynuyordu.Muammerin elinde taş tek düşeş Karşısındaki rakip ayaz oynayınca Muammer kel ayazla domino etti.Daha sonra karşı oyuncu nasıl olur Kel ayaz bendede vardıdeyince.Şaban arkadaşım Muammer le Domio taşlarında Üç tane kel ayaz çıkar bunu bilmiyormusun deyince her kes Muammere baktı.Allah o mahallede yaşamış ebedi hayata göçmüş insanlara rahmet eylesin yaşayanların ayaklarına taş değmesin sıhhat ve mutlu olurlar inş Allah. Rabbim sınırda hainlere karşı savaş veren Askerlerimize onları yöneten komutanlara polisimize Ülke yöneticilerimizin yar ve yardımcıları olsun. AMİN. Şehit olan asker ve siviller için El Fatiha. 


 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Mansetten Düsen Haberler
Elazığ Sonnokta Gazetesi
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi