RAMAK KALA


Bu makale 2015-04-21 23:15:22 eklenmiş ve 1600 kez görüntülenmiştir.
Mehmet DUMAN

      Yalanlar, dolanlar, atmalar, atmacalar, vaatler, velayetler, başladı başlayacak. Adı, her ne kadar siyaset olsa da bu çarkın, her ne kadar dürüstlük beklense de bu çarkta geçmiş zaman aklımıza gelir ki, bu işi Elazığ a gemi limanı yapmaya kadar götürmüşlerdi zamanın çıkarları uğruna siyaset yapanları.

     Verilen sözlerin tamamına saymasak da, bir kısmı halen kulaklarımızda çınlıyor şah, şaha dolu püsküllü yalanlar. Elazığ limanına doğru aheste, aheste çekilen küreklerle bir türlü limana yanaştıramadıkları cafcaflı sözlerle dolu gemileri zamanla batıp gitti nasıl olsa.

        Dönüp günümüze bakıyoruz, yahu diyoruz, niye bu çarkın içerisine düşünler hep aynı teraneden çalıyor acaba. Vazgeçtik diyoruz, kulağa hoş gelen şiir gibi mısralı sözlerinizden, gerçeklere dönün dedikçe de işlerine gelmediği için verilen cevap da gayet akıl dışı oluyor.

Dedikleri, ne olacak, sizlere sunduğumuz bal ile kaymak değil ki, yersen ucundan bir kaşık koklatırım yoksa ben yalarım oluyor. Haklılar, nasıl olsa verilen sözleri yalamakta üzerlerine yoktur onların vatandaş yemese de onlar afiyetle yedirdiklerini sanıyorlar.

      Vakit yaklaşıyor, aç karınlar, pişmiş kelleler, umut tacirleri, çıkar pişkinleri bu çarkın içerisine akacak ganimet çeşmesinden pay kapma yarışına girmişler adeta. Kimsenin işin helalinden, haramından, kul hakkından, adaletinden, vicdanından haberi yoktur bu çarkta. Bir koşturmaca, bir yarışmaca almış başını gidiyor. Adamın babası gurbetten gelse, çocuğu askerden dönse atlamaz boynuna çarka balıklama atladığı gibi. Evinde acil hastası olsa dönüp geriye bakacak ne vakti nede gailesi vardır.  Kimileri aracına üç kuruş benzin koyma, kimileri o çarkta kendisinin de olduğunu gösterme, kimileri de önlerine altın tepsiyle sunulmasını beklediği pay peşindedirler.

      Yazık demekten kendimiz alamıyoruz nedense, söylenenlere kulak tıkamış gibi görünsek de bazılarının yaşadıkları keyif veriyor sanki bizlere.

Ben bu kadar yıldır ben bu işin içerindeyim, ben kimseye çalışmadım bunlara çalıştığım kadar diyerek kapıdan nasıl geri çevrildiklerini, ben babadan, dede den, bu partinin siyasetçisiyim diyenlerin dış kapının mandalı gibi oraya buraya nasıl savrulduklarını anlatanlar, helalinden ekmeğinin peşinde koşanlara ders veriyorlar sanki.

     İşin aklıselimi ne olsa gerek derseniz gayet basit olur cevabı. Biz gördük de onlar gözlerinin önünü göremediler ya da görmek istemediler. Perde indi sanki gözlerinin önüne demek olur .

      Baba yerine koyup bir fötr şapkasını kapma peşine düşenler, kara oğlan diyerek uğruna gözyaşı akıtılanlar kendi öz anasına babasına ne kadar kıymet bilir haldeler konuşulmadı hiçbir zaman bu çarkta. Kardeş, kardeşin canına kıyarken niye, neden kimin için bu öfke düşünülmedi. Zaman, günü kurtarma, kendi çarkında horoz olma devrine döndü adeta. Anaların gözyaşları sel olup akarken hangi uydurma baba, hangi yapma kara oğlan teselli oldu, set çekti o gözyaşlarına.

 

      Sözün özünü toparlama gayretinde düşecek olsam inanın neyin nerelere ne şekilde dağıldığını anlamadığım için ancak şunu söyleyebilirim, Vakit yaklaşıyor derken benin ve benim gibilerin tek derdinin sınava girecek çocuklar olduğunu söyleyebilirim. Üniversite yerleştirme sınavlarına ramak kala, havanın siyasi gürültü kirliliğiyle, bu körpe beyinler nasıl baş edecek bilemiyorum. Allah yardımcıları olsun. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Mansetten Düsen Haberler
Elazığ Sonnokta Gazetesi
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi