Özel Öğretim Kurumlarının Sorunları Raporu TOBB’ye Takdim Edildi…

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası 14. Meslek Komitesi bünyesinde hizmet vermekte olan Özel Öğretim Kurumları, Sürücü Kursları, Yabancı Dil ve Güvenlik Kursları sektör temsilcilerimiz tarafından yapılan anketler ve birebir görüşmeler neticesinde sektörün sorun ve beklentileri rapor haline getirilerek TOBB’ye takdim edildi…
Bu haber 2022-01-25 23:37:55 eklenmiş ve 124 kez görüntülenmiştir.

  Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ TSO Meclis Başkan Vekili ve KURSDER Başkanı Veli Aksu başkanlığında hazırlanan raporun, sadece Elazığ’daki işletmeleri değil ülke genelinde sektörde yer alan tüm firmaların ortak sorunu olduğunu ifade ederek, “Sektör temsilcilerimizce hazırlanmış olan bu rapor TOBB’ye takdim edilmiştir. Odamız tarafından hazırlanan bu rapor ülke genelindeki tüm işletmelerin müşterek sorunu olup, TOBB tarafından da gerekli şekilde değerlendirilecektir. Son derece önemli tespit ve çözüm önerilerinin bulunduğu raporun sektörün içinde bulunduğu sorunlardan çıkmasına vesile olacak önemli bir adım olarak görüyoruz” dedi.

Elazığ TSO tarafından hazırlanan raporda, sektörün sorun, talep ve çözüm önerileri:

1- Her yıl alınan kurum ruhsat haçları kaldırılmalıdır. Bunun yerine kurum açılışlarında ve bir kereye mahsus olmak üzere, kurum kontenjan sayısına uygun bir ruhsat harcı uygulanmasına geçilmelidir.

2- Direksiyon eğitim ve sınav aracı alımlarında ve akaryakıt kullanımında ÖTV ve KDV indirimi uygulanmalıdır.

3- Damga Vergisinden muaf olan Özel Okullar kapsamına Özel Öğretim Kurumlarının tamamı alınmalıdır.

4- Eğitimde KDV’nin %1 olarak kalıcı hale getirilmesi sağlanmalıdır.

5- Özel okullarda öğrenim gören öğrenciler için önceki yıllarda verilen teşvik ödemelerinin kapsamının genişletilerek yeniden getirilmesi sektörün önemli bir beklentisidir.

6- SGK pirimi konusunda devlet öğretmenlerinin muaf olduğu vergi matrahlarındaki muafiyetin özel okul öğretmenlerine de uygulanması, SGK pirim ve vergi giderlerinin düşürülmesi sağlanmalıdır.

7- 03.10.2016 tarihinde yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen “…özel öğretim kursları, eğitim ve öğretim faaliyetlerine 1/8/2017 tarihinden itibaren bir bilim grubunda devam edebilirler….” İfadesiyle Özel Öğretim Kurslarının çalışma alanları tek dersle sınırlandırılmıştır. Bu durum birçok dersten liselerde eğitim alan öğrencilerin okul dışından almak istedikleri kurs programlarıyla ve üniversiteye giriş için girdikleri TYT – AYT sınav gerçeğiyle örtüşmemektedir. Devlet okullarında bu amaçla açılmak istenen kursların yetersiz kaldığı ve maliyetinin çok yüksek olduğu Sayıştay raporlarıyla sabittir.

8- Hain darbe girişimi sonrasında çocuklarımızın, eğitim eksikliklerinin giderilmesi sürecindeki arayışında bu alandaki açığı kullanmak isteyen illegal yapıların kucağına itilmesine seyirci kalınmamalı ve çok sıkı tedbirler ve denetimler getirilmelidir.

9- Sektörün KOSGEB Destek Programına dahil edilmesi beklenmektedir.

10- Bu bağlamda; başta haksız rekabetin önlenmesi ve Özel Öğretim Kursları ile ilgili ivedi bir yasal düzenleme yapılmalı, eğitim gerçeğimizin reel ihtiyaçları göz ardı edilmeden öğrencilerin ihtiyacı olan kurs programlarını uygulayacak kurumların yasal zeminde çalışabilmesinin önü açılmalıdır.

ETİKETLER : #elazığ tso #asilhan arslan #veli aksu
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ELAZIĞ HABERLERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Elazığ Sonnokta Gazetesi
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye