PROF. DR. YASEMİN AÇIK: “BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ DİYEN GENÇLER FELAKETE SÜRÜKLENİYOR”

Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Covid-19 pandemisi, savaş gibi zorluklar nedeniyle dünya genelinde uyuşturucu kullanımında yaşanan artışa dikkat çeken Açık, sentetik uyuşturucu çeşitliliğin artmasının ve uyuşturucuya erişimin kolaylaşmasının da özellikle gençleri büyük bir tehlikeye doğru sürüklediğini söyledi. Açık, ailelere de önemli tavsiyelerde bulundu.
Bu haber 2022-06-26 17:34:32 eklenmiş ve 109 kez görüntülenmiştir.

Dünya genelinde uyuşturucu kullanımı dikkat çekici bir hızla artış gösteriyor. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından geçen yıl yayımlanan Küresel Uyuşturucu Raporu’na göre 2019'de dünya çapında yaklaşık 275 milyon kişi uyuşturucu kullandı. Bu rakam bir önceki yıl 269 milyondu. Yine 2019 yılında 36 milyon kişi uyuşturucu kullanımına bağlı olarak çeşitli rahatsızlıklar yaşadı. 2020 yılı rakamlarına göre ise uyuşturucu kullanan her sekiz kişiden yalnızca biri profesyonel yardım aldı. UNODC ayrıca 2030 yılında uyuşturucu kullanımının yüzde 11 artacağını öngörüyor. Hem artan uyuşturucu kullanımı hem de dünya genelinde sentetik uyuşturucu çeşitliliğinin artarak, erişiminin kolaylaşması özellikle çocuklar ve gençler için büyük bir risk teşkil ediyor. Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, 26 Haziran Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada uyuşturucunun zararlı etkilerine değinirken, ailelere de önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Prof. Dr. Yasemin Açık: “Ürkütücü tablo karşısında vakit kaybetmeden harekete geçmeliyiz”

  Dünyanın içinde bulunduğu durumun uyuşturucu kullanımının artmasına neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yasemin Açık, “UNODC; Covid-19 pandemisi, dünya genelinde yaşanan çatışma ve savaşların, uyuşturucu kullanımında artışa yol açtığını belirtiyor. Çünkü bu tablo, çaresizlik ve güvensizliğin derinleşmesine yol açıyor. Bununla birlikte Türkiye’nin verilerinin de yer aldığı Avrupa Uyuşturucu Raporu 2022’de de dikkat çekildiği üzere sentetik uyuşturucu çeşitliliğinin artması ve uyuşturucuya erişimin kolaylaşması da uyuşturucu tehdidini giderek artırıyor. Avrupa Birliği’ndeki 15-64 yaş arası yetişkinlerin 83,4 milyonunun daha önce yasa dışı uyuşturucu kullandığını gösteren bu ürkütücü tablo karşısında vakit kaybetmeden harekete geçmeliyiz. Bu noktada kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarının iş birliği içinde olması, uyuşturucu maddelerin gerek kullanımı gerekse kaçakçılığının önlenmesi adına topyekûn mücadele verilmesi büyük önem taşıyor” dedi.

 “Uyuşturucu kullanımı hayatı sürdürmeyi imkansız hale getiriyor”

 Uyuşturucu kullanımının bir bağımlılık türü olduğunu ve kullanımının sürdürülmesi halinde yoksunluk hissinin ortaya çıkmasıyla yaşamın devamını imkansız hale getirdiğini ifade eden Açık şöyle devam etti; “Ruhsal özelliklere, genetik yatkınlığa, çevresel ve toplumsal faktörlere, uyuşturucuya erişime bağlı olarak özellikle gençler bağımlılık riskiyle karşı karşıya kalabiliyor. Kendini bir sosyal ortama ait hissetme ihtiyacı hisseden gençler, birilerinin ‘bir kereden bir şey olmaz’ demesiyle felakete sürüklenebiliyor.”

 “Sevgisizlik ve iletişim eksikliği çocuklarda uyuşturucu kullanımı riskini artırıyor”

 Uyuşturucu kullananların büyük bölümünü ergenler ve genç yetişkinlerin oluşturduğunu ifade eden Açık, “Özellikle küçük yaşlarda kullanılan uyuşturucu, beyin henüz gelişimini tamamlamadığı için ciddi problemlere neden oluyor. Bu noktada ailelere önemli görevler düşüyor. Her şeyden önce çocuğun sevgi dolu bir ortamda, özgüvenli bir şekilde yetişmesi, kendini çaresiz ve güvensiz hissetmemesi çok önemli. Ebeveynin aşırı ilgisizliği de aşırı gözetimi de çocukları farklı arayışlara itiyor. Dolayısıyla aile içinde bir denge kurulması gerekiyor. Aile içi şiddet, psikolojik sıkıntılar, travmalar ve iletişim eksikliği de çocukların madde kullanımına yönelme riskini artırıyor” diye konuştu.

 “Fiziksel ve psikolojik belirtiler iyi gözlemlenmeli”

 Prof. Dr. Yasemin Açık, çocuklarının madde kullanımından şüphelenen ebeveynlere ise şunları tavsiye etti; “Dikkat eksikliği, ani duygu değişimleri, sebepsiz yere öfkelenme, kabuğuna çekilme, okul başarısının bir anda düşmesi madde kullanımına bağlı olabilir. Fiziksel olarak ise yeme içme ve uyuma alışkanlıklarında değişiklikler, ani kilo kaybı, bulantı, ishal, aşırı terleme, gözlerde kızarıklık gibi değişimler çok iyi gözlemlenmelidir. Elbette bu belirtiler, çocuğun kesin olarak uyuşturucu kullandığını göstermez. Çocuğun başka bir fiziksel ya da psikolojik sıkıntısı da olabilir. Dolayısıyla aileler çocuklarını suçlamadan, gerekirse bir uzmandan da destek alarak, bu değişimin gerçek sebebini öğrenmeliler. Uyuşturucu madde kullanımı söz konusuysa da vakit kaybedilmeden en uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır.” 

ETİKETLER : #yasemin acık #Sağlığı Geliştirme ve Sigara ile Mücadele Derneği
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ELAZIĞ HABERLERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Elazığ Sonnokta Gazetesi
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye