HAZARSAM Başkanı Bilal Çoban, Elazığ’ın Turizm Planını Açıkladı

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban “2023 Türkiye, 2034 Elazığ” sloganıyla 10 sektörde hazırladıkları projelerini paylaşmaya devam ediyor. Her hafta bir sektör ile ilgili projelerini paylaşan HAZARSAM Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban bu hafta Elazığ’ın Turizm ile ilgili yapmış oldukları çalışmalarını paylaştı.
Bu haber 2022-06-28 14:32:35 eklenmiş ve 69 kez görüntülenmiştir.

  Hazırladıkları “Turizm Şehri Elazığ” başlıklı projelerini şehir medyasıyla paylaşıp kamuoyunun ve yerel dinamiklerin dikkatini çekmeyi hedefleyen Başkan Çoban titizlikle hazırladıkları başlıklardan bir tanesinin de Elazığ’ın Turizmi olduğunu söyledi.

Elazığ’ın Turizm açısından çok önemli ve büyük potansiyellere sahip olduğunu projelerinin genel kısmında anlatan Başkan Çoban, Elazığ’ın bölgede hem güvenlik hem de sahip olduğu birçok turistik zenginlikler açısından değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Şehrin turizm ile ilgili sahip olduğu değerleri bir bir projelerinde detaylandıran Başkan Çoban turizm ile alakalı sadece Elazığ merkez değil İlçeler, Beldeler hatta ve hatta birçok köyümüzün büyük katma değerler sağlayacak potansiyellere sahip olduğunu ifade etti.

Her İlçenin turizm ile ilgili envanterini çıkardıklarını kaydeden HAZARSAM Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban Harput ve Palu başta olmak üzere bütün ilçelerimizde sahip olduğumuz o kadar çok turistik potansiyelimiz var ki değerlendirilmemesi akıllara ziyan Dedi. Sivrice’nin apayrı birçok zenginliği bünyesinde barındırdığını ifade eden Çoban aynı şekilde Alacakaya, Ağın, Maden, Palu, Keban, Karakoçan, Kovancılar, Arıcak ve Baskil ilçelerimiz gerek sahip oldukları kültürel varlıklar, gerek inanç turizmi gerekse görsellikleri açısından ülke coğrafyasında ender rastlanılacak zenginliklere sahip. Bu ilçelerimizdeki tüm turizm içerikli değerlerin envanterlerinin çıkartılıp bir an önce kurulacak komisyonlarla koordineli bir şekilde turizme kazandırılması için yapılacak çalışmalar şehrimizi Turizm Şehri etmeye dolayısıyla da kalkındırmaya yetecektir dedi.

Alacakaya İlçemizdeki yeraltı zenginliklerimizin şehrin sanayileşmesine aynı yerleşkede bulunan tarihi IV. Murat Kervansarayı’nın restorasyonunun yapılarak turizme kazandırılması yine Elazığ’ın bir turizm kenti olmasına önemli katkı sunacaktır diyen Çoban şunları kaydetti:

Bugün Arıcak İlçemize özgü Ters Lalemiz, Ağın’a has leblebimiz, Maden’deki tarihi yapılarımız, Karakoçan’daki kaplıcalarımız, Kovancılar yerleşkesinde bulunan kilise ve manastırlarımız, Keban İlçemizde ki tarihi camiiler ve diğer yapılarımız, Baskil Kaysımız ve aynı yerleşkede bulunan birçok tarihi değerlerimiz, Harput ve Palu’nun tarihi İpekyolu güzergahında olması hasebiyle milyonlarca turistik değerlere sahip olması Elazığ’ın bir Turizm Şehri olarak 2034’de emin adımlarla gitmesi demektir.

Turizm Şehri Elazığ başlıklı projelerinde Elazığ’ın turizm şehri olma bağlamında şehrin öne çıkan güçlü yönlerinin maddeler halinde belirtildiği, yine Turizmde Elazığ’ı öne çıkaracak fırsatların neler olduğunun açıklandığı proje dosyalarında Başkan Çoban’ın Elazığ turizmine katkı sunacak projelerinden bazıları şöyle:

Turistik tesis yapımı için özel sektörün teşvik edilmesi ve kredi sağlanmasına devam edilmesi,

Konaklama yerleri ve lokanta kafe gibi yardımcı turistik tesislerin, turistik belgeli olarak kurulmasının teşvik edilmesi,

Turizm eğitim ve danışma merkezi gibi destek tesislerin oluşturulması,

Elazığ’ın doğal ve tarihi değerlerini, el sanatlarını, yemeklerini tanıtıcı film, video, kaset, broşür vb. dokümanlar yapılmasına devam edilmesi,

Elazığ’da tarihi eserlerinin restorasyonlarının yapılarak turizmin hizmetine sunulmasına devam edilmesi,

Hüseynik Mahallesi ile Harput arasındaki tarihi kara yolunun ulaşıma açılması,

Hüseynik Mahallesi ile Harput arasında teleferik ulaşımı sağlanması,

Elazığ'da Kazım Efendi Sokağı'nın sanat sokağı olarak değerlendirilmesi,

Uygun mevsimlerde mesire alanlarına düzenli otobüs seferleri konulması,

Palu Kalesi'nin restore edilip, ören yeri olarak teşhir edilmesi,

Eski Palu'daki kilisenin onarılıp fresklerin teşhirinin sağlanması,

Göl kıyısında kamping alanları düzenlenmesi.

İnanç Turizmi çerçevesinde Türbeler için gerekli adımların atılması, çevre düzeni ve tanıtımlarının sağlanması,

Alacakaya 4. Murat Kervansarayı, Keban Denizli Kervansarayı, Kovancılar Ekinözü Manastırı, Sivrice Doğanbağı Kümbet restorasyonlarının sağlanması.

ETİKETLER : #bilal çoban #elazığ kurtuluş planı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ELAZIĞ HABERLERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Elazığ Sonnokta Gazetesi
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye