ASİLHAN ARSLAN; İflaslar ve Mağduriyetlerin Yaşanmasını İstemiyoruz……

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın 11 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” değişikliğinin ciddi sıkıntılara yol açacağı uyarısında bulundu. Arslan konuyu TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ve EPDK Daire Başkanları ile görüştüğünü, TOBB ve EPDK nezdinde de yaşanabilecek mağduriyetlerin önlenmesi için resmi girişimlerin tamamlandığını ve sürecin Sayın Cumhurbaşkanına aktarıldığını ifade ederek konun yakinen takipçisi olduğunu ve Sayın Cumhurbaşkanının sorunu çözeceğine inandığını ifade etti…
Bu haber 2022-08-15 17:10:42 eklenmiş ve 210 kez görüntülenmiştir.

  12 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan ve yürürlükte olan “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği” ile tarımsal sulama ve sanayi abonelerine “Sözleşme Gücü”nün iki katı diğer abonelere sözleşme gücü kadar lisanssız Güneş Enerjisi Santrali (GES) yapma imkanı sağlandığına dikkat çeken Başkan Arslan, yayımlanan yönetmelik ile tüketim fazlası enerjinin bedelsiz olarak sisteme verilmesinin öngörüldüğünü, bunun da büyük haksızlığa yol açacağını vurguladı.

  Arslan değerlendirmesinde, “Yeri müsait olan firmaların ve vatandaşların borçlanarak, kredi kullanarak yönetmelikte belirlenen şartlara uygun yatırım yapmıştır. Yapılan bu yatırımların tüm izinleri Enerji Bakanlığı ve EPDK’nın yetkili kıldığı kamu kurum kuruluşlarından izinler alınarak yapılmış, çağrı mektupları yine yetkili kurumlar tarafından verilmiş, projeleri onaylanmış, geçici kabulleri yapılmış, bağlantı ve sistem kullanım anlaşmaları imzalanarak bu sistemler devreye alınmıştır. Ülkemizin ciddi bir enerji açığı var. Yenilenebilir enerji tam da ihtiyacımız olan, yeşil dönüşümün ruhuna uygun bir yatırım. Yeri müsait olan firmalarımız da enerjiye bu kadar ihtiyaç varken bir katkı sağlayalım diye kredi kullanarak, borçlanarak fazlasını sisteme satmak amacıyla yönetmeliğe uygun olarak bu yatırımları yapıp, bu yükün altına girdiler. Şimdi yapılmak istenen düzenleme ile tüm yasal izinlerini yetkili kuruluşlardan alarak ülkesi için yatırım yapmış olan yatırımcıların, üstelik de hukuka uygun olmayan biçimde geriye dönük, geçmiş yatırımları da kapsayacak bir şekilde tüketim fazlasının bedelsiz olarak YEKDEM’e aktarılarak cezalandırılması planlanıyor. Eğer yapılan bu üretimlerde herhangi bir sıkıntı var idi ise bugüne kadar neden bu santraller yetkili kuruluşların onayı ve denetiminde devreye alındılar? Neden bugüne kadar bu gidişata hiçbir yetkili kuruluş dur demedi. Hâlbuki bu tesislerin ilk başvuru aşamasından en son ihtiyaç fazlası enerjinin belirlenmesi noktasına kadar tüm işlem basamakları yetkili kurul ve kuruluşların onay ve denetiminden geçmektedir. Bu üretim santrallerinin ilk başvuru aşamasında tüketimlerinin ne olduğu bilinmekte idi. Bu tüketimlerine rağmen tüketimlerinin çok üstünde üretim yapmalarına yasal izinler verildi. Bu gün geldiğimiz nokta itibariyle de lisanssız elektrik üretim sürecinde, sürece katkısı sadece üretim yapma arzu ve isteği olan yatırımcılara, tüm fatura kesilmek istenmektedir. Cari açığımızın ana kaynağı ithal ettiğimiz enerji iken ve yerli kaynaklarla enerji üretimini arttırabilmek için çaba gösterirken, yeni yatırımcılarımızı caydıracak, daha önce yatırım yapmış olanları sıkıntıya sokacak bu yönetmeliğin ivedi şekilde gözden geçirilmesi taleplerimiz Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ilgili tüm kurumlara yazılı olarak iletilmiş şahsım olarak da ikili görüşmelerle ilgililere ve siyasetçilerimize süreç aktarılmıştır. Üyelerimizin konuyla ilgili mağduriyetinin önlenmesi husussunda konuyu yakinen takip etmekteyiz. Gelişmelerle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ETİKETLER : # elazığ # elazığ tso # asilhan arslan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ELAZIĞ HABERLERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Elazığ Sonnokta Gazetesi
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye