Enerjiye yapılan zamlar işdünyası ve toplumun tümünü olumsuz yönde etkileyecektir…

Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, 01 Eylül 2022 tarihinden geçerli olmak üzere uygulanacağı açıklanan Elektrik ve Doğalgaza yapılan yüzde 50 zammın enflasyonu artıracağını ve iş dünyasının tümünü olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi. Başkan Arslan değerlendirmesinde, “01 Eylül sonrası hemen tüm sektör temsilcilerimiz konuyla ilgili olarak Odamızın zamanların geri alınmasıyla ilgili çalışma başlatmasını talep etmiştir. Bu talepler doğrultusunda TOBB, BOTAŞ VE EPDK nezdinde resmi girişimlerimizi yaparak, ticaretimizin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve tüm topluma olumsuz yansıyacak zamların geri alınmasını talep ettik” dedi.
Bu haber 2022-09-04 21:17:35 eklenmiş ve 2649 kez görüntülenmiştir.

Bir yılda enerjiye yapılan zam oranı yüzde 500 civarında…

Başkan Arslan Bilindiği gibi gece yarısı BOTAŞ ve EPDK’dan yapılan açıklamalarla konutta kullanılan Elektrik ve doğalgaza yüzde 20 oranında, sanayide kullanılan doğalgaz ve elektriğe ise yüzde 50 düzeyinde zam yapıldı. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde kullanılan doğalgaza yüzde 47.6, sanayide kullanılan doğalgaza ise ortalama yüzde 50.8, zam yapıldığı duyuruldu. Hemen tüm sektörlerde faaliyetini sürdüren Odamız üyeleri bugüne kadar karşılaşmadıkları böyle bir zammın tüm sektörleri ve genel manada ticareti olumsuz yönde etkileyeceğini ve enerjiye gelen zamların iğneden ipliğe herşeye yansıyarak enflasyonu da yükselteceğini ifade etmişlerdir. Üyelerimiz son bir yıllık dönemde enerjiye ortalama yüzde 500 civarında zam geldiğini belirterek artık fiyatlandırma yapamaz durumda olduklarını ifade etmektedirler. Daha fazla üretim, daha fazla ihracat, daha fazla istihdam için elini taşın altına koyan, büyüme ve kalkınmada lokomotif olaniş dünyası, kış öncesi gelen elektrik ve doğalgaz zamlarından ciddi manada olumsuz etkilenecektir. Ayrıca, üretim maliyetlerini artıran her gelişme, enflasyon ve hayat pahalılığı olarak topluma yansıyacaktır. Bu durum alım gücünü düşürecek ve ticareti yavaşlatacaktır. Odamız üyelerinin ortak talebi zamların bir an evvel alınması yönündedir.”

İş dünyasının fiyatlandırma yapması çok zor…

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan enerjinin toplam maliyetler içindeki payının 1-1,5 yıl öncesine kadar yüzde 15’ler seviyelerindeyken, şimdilerde yüzde 45’lere yaklaştığına dikkat çekerek, “İhracatçılarımız başta olmak üzere ticaretin içerisinde yer alan hiçbir üyemiz bu maliyet artışları nedeniyle fiyat oluşturamıyor. İhracatçı ve imalatçılarımız bağlantılarını en az 6 aylık, 1 yıllık kuruyor. Ama maliyetler bu kadar hızlı artarken fiyat vermekte çok zorlanmakta hatta Eylül itibarı ile fiyatlandırma yapamamaktadırlar. Bu zamların getirdiği maliyet artışı tüm ticareti ve doğal olarak halkımızı şüphesiz olumsuz etkileyecektir. Alınan siparişler için verilen fiyatlarla bugün iş dünyası zararda olduğunu ifade etmektedir. İş insanlarımız bu anormal zamlar ve maliyet artışları sebebiyle maalesef fiyatlama yapamıyor. Mevcut durum Türk iş dünyasının rekabet gücünü düşürmekle birlikte bunun doğal bir sonucu olarak ihracat ve istihdamda kayıplar ve kapanmaların yaşanmasıyla sonuçlanma riski söz konusudur.Bu vesile ile,Odamız üyelerinin genel talebini EPDK, TOBB ve BOTAŞ’a ileterek, kararın bir kez daha gözden geçirilmesini ve alınan zamların geri alınmasını talep ettik. Sürecin yakinen takipçisi olmaya devam edeeğiz” ifadelerinde bulundu. 

ETİKETLER : # elazığ # elazığ tso # asilhan arslan
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ELAZIĞ HABERLERİ haberleri
2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Elazığ Sonnokta Gazetesi - Elazığ Son Dakika
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Elazığ Nakliyat Firmaları
Elazığ Polat Nakliyat
Elazığ Nakliyat Firması
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye