CHP İl Başkanı Duran: “4 İlçemiz Yok Sayılmaktadır”

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan sosyal konut projesinde Elazığ’da Maden, Sivrice, Alacakaya ve Arıcak’a kontenjan ayrılmamasına tepki gösterdi.
Bu haber 2022-09-16 14:28:28 eklenmiş ve 96 kez görüntülenmiştir.

   Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan sosyal konut projesinde Elazığ’ın 4 ilçesine kontenjan ayrılmadı. CHP Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran; Maden, Sivrice, Alacakaya ve Arıcak’a kontenjan ayrılmamasına tepki gösterdi.

Başkan Av. Duran aynı zamanda bu ilçelerdeki konut ihtiyacını sebepleriyle açıklayarak kontenjanların yeniden değerlendirilmesini istedi.

“4 İLÇEMİZ YOK SAYILMIŞTIR”

Konut sayılarının belirlenmesinde öncelik sırası ve acil ihtiyaçların göz ardı edildiğini söyleyen İl Başkanı Av. Duran: “13 Eylül 2022 tarihinde Türkiye genelinde sosyal konut projeleri açıklanmıştır. Bu kapsamda Elazığ merkezde 600, Ağın’a 200, Karakoçan’a 188, Keban’a 88, Kovancılar’a 214, Yurtbaşı’na 79 ve Palu’ya 282 adet sosyal konut yapılacağı öğrenilmiştir. Bu gelişme şehrimiz adına anlamlıdır. Ancak; AKP hükümeti tahminlerimizde bizi yanıltmamış, yine öncelik sırasının ve acil ihtiyacı göz ardı etmiştir. İlimizde yapılacak sosyal konut projelerinde öncelikli olması gereken Maden, Sivrice, Alacakaya ve Arıcak ilçeleri yok sayılmış, dışlanmıştır” dedi.

“SİVRİCE’NİN NÜFUSUNA DARBE”

Sivrice’nin deprem sonrası ağır bir yara aldığını ilçede önemli bir konut ihtiyacı bulunduğunu belirten Av. Duran, açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü: “Sivrice ilçemizde 24 Ocak 2020 depreminden sonra merkezde 220 konut ağır hasar görmüş ve depremin üzerinden 34 ay geçmesine rağmen AFAD konutları tamamlanmamış, bu konuda tek bir çalışma yapılmamıştır. 35 hektarlık alan “riskli alan” ilan edilmesine rağmen ilçede sadece 304 konut yapılmıştır. Daha sonra 304 konut alandaki hak sahiplerine yetmediği için 64 aileye Elazığ merkezde bulunan konutlardan hak sahipliği verilerek ilçemizin nüfusuna büyük darbe vurulmuştur. Mevcutta yapılacağı iddia edilen etapların AFAD konutları olmadığı, ağır hasarlı evlerin dahil edilmediği apaçık ortadadır. İddia edilen etapların sözde kaldığı, sözde projelerinin de kesinlikle hak sahiplerine yetmediği, ilçenin yapısına uygun yapı olmadığı ortadadır.”

“MADEN’E VERİLEN SÖZLER TUTULMADI”

Maden ilçesine daha önce konut sözü verildiğini ancak bunların hiçbirinin tamamlanmadığını söyleyen İl Başkanı Av. Çağlar Duran, açıklamasının devamında: “18 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan 1150 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile Maden ilçemizin Camii Kebir Mahallesinde 510 ev ve iş yeri ve birçok kamu binasının içerisinde kaldığı bir alan Heyelan riski altında kalan Afet alanı olanı olarak belirtilmiş ancak aradan 3 yıl geçmesine rağmen Maden ilçemizde Afat konutları yapılmamış, afet konutlarının yapılmasını bir tarafa bırakalım ihale sürecine bile geçilememiştir. Yine 26 Aralık 2019 tarihinde 100 bin sosyal konut projesinde Maden ilçemize 150 Sosyal Konut Yapılmasına karar verilmiş 2020 yılı içerisinde başvurular alınmış, toplam başvuru 274 olmasına rağmen TOKİ tarafından ihaleye 144 konut olarak çıkılmıştır. 2021 yılı içerisinde 144 sosyal konutun ihalesi yapılmış ihaleyi kazanan firma daha sonra tasfiye kararı almıştır. 27 Eylül 2022 tarihinde 2019 yılında Maden’e verilen 150 sosyal konutun ihalesi tekrar TOKİ tarafından yapılacak ancak yine 144 konut olarak ilana çıkmıştır. İlimizin en acil konut ihtiyacı olan ilçesine yani depremden yaklaşık bir yıl önce heyelan ve afet riskiyle karşı karşıya kalan Maden ilçemize sosyal konut hakkı verilmemesi akıl tutulmasıdır” ifadelerine yer verdi.

“ARICAK SOSYAL ANLAMDA ÇÖKME RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA”

Arıcak’ın acilen cazibeli hale getirilmesi gerektiğini aksi takdirde ilçenin sosyal anlamda çökme riskiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Başkan Av. Çağlar Duran: “Bir diğer ilçemiz olan Arıcak ilçe merkezinde yapı stoğunun eski olması, ilçenin ekonomisinin açlık sınırının altında bulunması gibi nedenlerden dolayı sosyal konut projelerinin bu bölgede acilen hayata geçirilip ilçenin tekrar en azından barınma yönünden cazibeli hale getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde göçlerin devam etmesi ve ilçenin sosyal anlamda çöküşe geçmesi riski ile karşı karşıya kalacağı açıktır. İlçe genelinde bu tarihe kadar sosyal konut projeleri hayata geçirilmemiş ve Arıcak ilçemiz yok sayılmıştır. Arıcak halkı çaresiz ve tek başına bırakılmıştır” dedi.

“ALACAKAYA’DA SORUNLAR YERİNDE TESPİT EDİLEREK ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ”

Alacakaya ilçesinde de yapı stokunun eski olduğunu hatırlatan Av. Duran, ilçede sorunların yerinde tespit edilerek çözülmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Alacakaya ilçe merkezinde bulunan binaların birçoğunun yıkıldığı ve metruk halde olduğu açıktır. Bu binalar birbirlerine yakın inşa edilmeleri sebebi ile tehlike saçmaktadır. Yıkılmayan binaların eski stok olması ve cadde-sokak aralıklarının olmaması ulaşımı imkânsız hale getirmektedir. İlçenin çalışma  koşullarına bakıldığı zaman asgari ücretin altında krom ocaklarında insanların çalıştığı dolayısıyla sosyal olarak desteğe ihtiyaç duydukları görülmektedir. Alacakaya ilçesinde yaşayan vatandaşlarımızın ilçede yaşamlarını kısıtlı hale getiren cadde ve sokaklar ile alt yapı hizmetinin yerine getirilmemesi gibi bir çok sosyal hayatı kısıtlayan sorunların doğrudan yerinde tespit edilerek ve halk dinlenerek ön planda olan ve gündelik yaşamı  kısıtlayan sorunların bir an önce çözüme kavuşması gerekmektedir”

“4 İLÇE SOSYAL KONUT PROJESİ KAPSAMINA ALINSIN”

4 ilçeye de sosyal konut yapılması gerektiğini vurgulayan CHP İl Başkanı Av. Duran: “Tüm bu hususlar dikkate alındığında özellikle 4 ilçemizin de sosyal konut projeleri kapsamına alınması gerektiği ortadadır” şeklinde konuştu.

ETİKETLER : #elazığ chp il başkanlığı #Coşkun Çağlar Duran
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Elazığ Sonnokta Gazetesi
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye