Başkan Erdem'den 24 Temmuz Mesajı

Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı ve Fırat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Semih Erdem 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü nedeniyle açıklama yaptı.
Bu haber 2023-07-24 12:45:17 eklenmiş ve 100 kez görüntülenmiştir.

Başkan Erdem; “Basın özgürlüğünün tam manasıyla sağlanması gerekiyor. Basının sansüre maruz kalması, demokrasiye de gölge düşürür” dedi. Ayrıca Başkan Erdem; “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Basın, milletin müşterek sesidir’ ve bu ses umarım sonsuza dek gür çıkar” dedi.

  24 Temmuzu bayram gibi değil de Basın Dayanışma Günü olarak nitelemek zorunda olduklarını ve sansürün ne yazık ki az ya da çok hep var olduğuna dikkat çekerek;  bu anlamlı güne dair bir açıklama yapan FHGC Başkanı Semih Erdem; “Türk basınında sansür, gazetecilerin 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleştirdiği onurlu direniş sonucu kalkmış, ancak ardından yapılan yasal düzenleme ve baskılarla hemen hemen her dönem konuşmak zorunda kalınmıştır”  dedi.

  Sansürün çeşitli şekillerde varlığını devam ettirdiğini de aktaran Başkan Erdem;  “Haber yasaklama, gerçeği çarpıtma ve çeşitli şantaj ve tehditler ile gazetecinin elindeki verileri sağlıklı bir şekilde kamuoyu ile paylaşamaması ciddi bir sorun. Sadece bu da değil; Basın Kanunu’nda bazı değişikler ivedilikle yapılmalı! Darbe dönemlerinden bu yana basın özgürlüğünü kısıtlayıcı bir takım kanun maddeleri gözden geçirilmeli”  dedi. Basın ve ifade özgürlüğünün tam sağlanmadığı bir yerde demokrasinin de ağır ve aksak olacağını ifade eden Başkan Erdem; “Kamuoyunun sağlıklı bilgilendirilmesi, demokrasinin sağlıklı bir şekilde hüküm sürdüğü günlere tam manasıyla erişmek adına basının önündeki bütün engellemelerin kalkması gerekiyor” dedi.

 24 Temmuzu basının üzerinde sansür gibi kara bir bulut hâkim olurken bayram gibi karşılamanın mümkün olmadığını da kaydeden Başkan Erdem; “ Basın tam anlamıyla özgür olmadan 24 Temmuz’u Basın Bayramı olarak değil, dayanışma günü olarak görüyor ve bu anlamda bu günü karşılıyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

  Basının üzerindeki tek sorunun sansür olmadığına da değinen Erdem; “Basın Meslek Yasası’nın sorunları var. Ayrıca basın sektörü ciddi bir dağ boğazda ve sürekli ekonomik sorunlarla baş etmek zorunda. Ekonomik şartlardan dolayı yetişmiş kalifiye eleman sıkıntısı da zaman zaman baş gösteriyor” ifadelerini kullandı.

“Enflasyon toplumun tüm kesimini etkilediği gibi basın camiasını da derinden etkiliyor” diyen Başkan Erdem; “Bu nedenle Basın İlan Kurumu da resmi ilan ve reklam yönetmeliği noktasında fiyat tarifesinde zaman kaybetmeden değişiklik yapmalı” diyerek basının saymakla bitmeyecek pek çok sorunu olduğunu aktardı.

“5953 Sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunu da ivedilikle ele alınarak güncellenmelidir” diyen Erdem, “ Gazetecilik mesleği basın kartı sahibi olma koşuluna bağlı olmadan yapılan ağır ve tehlikeli bir iş olarak kabul edilmeli ve bu onurlu mesleği onuru ile yapan her birey basın kartı taşıyan her gazeteci meslektaşının elde ettiği hakları elde etmelidir” dedi.

Gazetecilik mesleğinin kutsal olduğuna da değinen Başkan Erdem; “Görevinin kutsallığını bilerek ve onuruna yakışır şekilde bu ulvi görevi ifa eden bütün gazetecilerin; 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü’nü kutluyorum.  Kendilerine; sağlıklı, huzurlu ve haklarını tamamen hak ettikleri başarılarla dolu meslek hayatı diliyorum. Ayrıca bu kutsal görevi yerine getirirken şehitlik mertebesine ulaşan basın şehitlerimizi de rahmet, saygı ve özlemle anıyorum. Dilerim bayram tadında karşılayacağımız 24 Temmuzları da karşılayabiliriz. Sözlerimin sonunda; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Basın, milletin müşterek sesidir’ ve bu ses umarım sonsuza kadar gür çıkar” dedi

ETİKETLER : #elazığ #semih erdem
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DİĞER haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Elazığ Sonnokta Gazetesi - Elazığ Son Dakika
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Elazığ Nakliyat Firmaları
Elazığ Polat Nakliyat
Elazığ Nakliyat Firması
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye