Eğitim Bilmecesi...


Bu makale 2016-01-04 22:23:52 eklenmiş ve 66392 kez görüntülenmiştir.
Fatih DEMİR

Yıllarca öğretmenlik mesleğini yapan biri olarak bu hafta böyle bir yazı yazmak istedim..

Son 10 yılda aynı sistem defalarca değişti; sınavlar ,ders programları, öğretmen kriterleri ,kurs polemikleri vs .. Bazen bozulan bir şeye tekrar dönüldü ve aynen devam edildi.. Peki sonuç ne oldu?

Yıllar önce orta okullarda sbs diye bir sınav vardı ve bu sınavın öğrenciler üzerinde olumsuz etki yaptığı savunuldu sonra tek olan sınav kaldırıldı yerine bir sınav yerine her sınıfta sınav getirildi, daha sonra oda kaldırıldı bu sefer tek sınav yapıldı bir daha kaldırıldı sonuçta bu sefer teog yapıldı öğrenci bir sınava değil on sınava girmeye mecbur bırakıldı, yapılırken çocuklar haksız rekabete giriyor dediler kurslara tonlarca para döküyor denildi ama farkına varmadılar ama dökülen para ve zaman eskisini katladılar..

Bir zamanlar uzman öğretmenlik diye bir şey çıkardılar sonuçta o zaman hak kazananlar oldu ancak bu sınav bir defa yapıldı..

Önce okulları birleştirdiler sonra ilkokul ve ortaokul diye ayırdılar basit bir şeymiş gibi görünen bu değişimde sadece makbu evrak ve tabela değişimi sayılırsa milyonlarca liramız gitti..

Müfredat değişimi cabası canı sıkılan konuların yerini değiştiriyor mesala kendi branşımdan bir konu eskiden lise sondayken sonra iki üç yer değiştirdikten sonra bu seferde 11. Sınıfa geldi bu değişimlerin faturası ne olacak soran varmı? Sadece benim branşım bir örnek tüm branşları yapboza dönüştü..

Birde akıllı tahta ve tablet uygulaması ki benim en çok karşı çıktığım konulardan biri , bir defa öğrencilerin kaç tanesi ordan ders çalışıyor veya kaç öğretmen orayı takip ediyor.. Ben size söyleyeyim bir çoğu tabletleri oyun ve müzik makinası olarak kullanıyor , madem dağıttın kitap dağıtma oda dağıtılıyor.. Akıllı tahta bir çok kişiyi pasifleştiriyor ordan bakıp güzel denilebiliyor ama uygulama sahalarına inildiğinde film olarak yada youtube üzerinden ders izlemeye yarıyor.. Yani önce nasıl kullanılması gerektiği anlatılmalıdır..

En önemli sorunlardan biride kurs meselesi dershanelere para harcanıyor denilerek kapatıldı yada kapatılmaya çalışıldı bu süreç ise tam bir fiyasko neden mi? İşletmeciler hükümetin programına inandılar vede dönüşmek isteyenler dönüştü diğerleri artık kurs vs. izin verilmeyeceği için kapattı yada gücü olana sattı vs.. Ancak hiçte öyle olmadı eylül ayında aym iptaliyle karşılaşınca bu işten en çok kapatmayı geciktirenler karlı çıktı bugün kurs izinleri veriliyor ama oda ilginç çünkü üç derse izin veriliyor yasal olarak uğraşanlarda meb şartları zorlaştırıyor ancak başka isimler altında olanlar veya tabelası olmadan bile çalışan sırf şehrimizde 40 ı aşkın kurum var ancak denetleyen yok çünkü mebin yetkisinde değil ,eskiden dershane varken hiç değilse öğrenci vergileri ödeniyordu kayıtlar 1000-2000 tl civarıydı çalışanlar kadroluydu sigortalar ödeniyordu, şimdi ne oldu öğrenci ücretleri 4500-8000 arası oldu,çalışanlar bırak kadro yasal olmadığı için sigorta bile yok, her taraf temel lise olmuş fiyatlar almış başını gitmiş.. Normal devlet okulunda okuyanla temel liselerde okuyanları aynı anda rekabete sokmak yada aynı şartları sağlamak mümkünmü?

Dershaneler kapatılırken olanlar kapatan işletmecilere sadece olmadı birde hükümete güvenip işsiz kalan öğretmenlerime olanlar oldu nasıl mı? Resmi gazete yayınlanan şartlar sonucunda şartları tutan öğretmenler hükümetin isteği üzerine kurumlarından ayrılarak başvurularda bulundular vede yine resmi gazetede yayınlanan şartlardan biri olaraktan kurumlarına on yıl bile hizmet edenler

tazminatlarını geleceklerini almadan ayrıldırlar. Sadece bu kadarmı tabiî ki hayır çalıştıkları yıllarını verdikleri yerlerle anlaşmadılar eylülü söz verildiği gibi atamayı beklediler ancak aym iptal edince sanki hükümette bunu bekiliyormuş gibi sadece 3000 kişi oldukları için bu öğretmenlere bırak çözüm üretmeyi ağızlarına bile almadılar bu kadar insan boşta kaldı yada daha önce çalıştıkları maaşın üçte birine rica minnet üstelik büyük bölümü sigortasız çalışmaya başladı ,çöpe atılan tazminatlarda patronların işine yaradı.. Ancak bu öğretmenlerin bir suçu vardı mağdur olanlardan sadece birinin ailesinden biri milletvekili yada çok zengin biri olsaydı böyle olurmuydu?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Elazığ Sonnokta Gazetesi - Elazığ Son Dakika
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Elazığ Nakliyat Firmaları
Elazığ Polat Nakliyat
Elazığ Nakliyat Firması
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye