COVID 19 KARŞISINDA TOPLUMSAL DUYARLILIK ŞART...


Bu makale 2020-09-22 14:27:14 eklenmiş ve 2527 kez görüntülenmiştir.
Tülin ÇETİN -Haber Müdürü

 

COVID 19 KARŞISINDA TOPLUMSAL DUYARLILIK ŞART...

Kasım ayında Çin'in Wuhan kentinde bütün dünyayı sarsan bir virüs ortaya çıktı. Virüs ilk başta hastalığın merkezi de dahil olmak üzere hemen hemen hiçbir ülkede ciddiye alınmadı. Ta ki Ocak başında önce bölge ülkelerde sonra yavaş yavaş Avrupa'da kitleler halinde ölümlere yol açıncaya kadar…

Aylarla ifade edilecek kadar kısa bir zaman zarfında dünyanın her bölgesine yayıldı.Yaşanan ölümler, vaka sayılarının artması insanları o alışagelmiş düzenlerini bozmuş ve günlük yaşamları değişmişti.
Karantina günleri başlamış,herkes disipline olmuş, sosyal mesafe ve maske kuralına büyük oranda uyulduğu görülmüştü..

Ancak iktidarlar halk nazarında taraftar kaybetmemek ve ekonomik krizlerin derinlemesine yaşanmaması için uygulanan yasaklarda esnekliklere başladı, sosyal mesafe ve maske kuralının hiçe sayıldığı görüldü.
İnsanlar yaşadıklarından ders almamış olmalı ki, birden bire aniden çiçek açılır gibi tekrar eski hayatlarına çok hızlı dönüş yaptılar ve sonrasında da yaşanan sonuçlar gün gibi gözler önünde. Kabus gibi görüntülerle sözlerle karşılaşıldı. Kimimiz tedbiri elden bırakmadı kimimiz ise göz ardı edip bize bulaşmaz deyip kendini saldı; salmakla yetinmedi kendini, çevresini riske atıp vaka sayısını tetikledi. Maske kolda çene altında rabbimin dediği olur diye diye.. Amenna herşey onun elinde; veren de alan da koruyan da esirgeyen de odur. Lâkin sen önlemini al kendine de bir başkasına da sebep olma.


Yetmedi ve başımıza geldi yakalandık. Fiziksel ve ruhsal olarak kabus gibi bir süreçle iç içeyiz. Sonrası ya çekilen dayanılmayacak ağrılı bir süreç, bulaştırma riski kaygısı, stresi bir yana dursun ah ile vah ile kendinin ya da sevdiklerinin endişesi hastalıkla çırpınmaya başlandı .Karantinadasın sevdiklerinde risk altında ne yapacağım ne olacak derken canını, canlarını riske alıp özveriyle fedakarlıkla bu dönemin baş kahramanlarını sağlık çalışanlarını aradık. Yardım istedik. Lakin bize birşey olmaz deyipte rahatça davrandığımızdan aylarca verdikleri mücadeleyi fedakarlığı çabayı hiçe çıkardığımız sağlık çalışanlarınında çoğu ne yazık ki hasta. Vaka sayısının artması ile filyasyon ekibi yetersiz kalıyor. Onlarda aynı şekilde hasta yada temaslı. Test için gelmelerini beklerken isyan ediyorsun, ilaç zamanında gelemiyor ya getirmelerini bekliyorsun o da ne zaman gelir sıra sana kac günde gelir Allah bilir yada kendi imkanınla gider ilacını alırsın. Ha test sonuçlarını beklerken bir de yoğunluktan sisteme geç düşmesinin kaygısı da ayrı bir stres. Bağırıp çağırıp duruyon tabi buna da gücün yetiyor ise. Kendi hatanı unutup duyarsızlığını göz ardı ettiğini unutup bir de sistemi ekibi suçluyorsun. Oysaki aylardır yapılan çağrılara uyarılara kulak asmadan hiç birşey den geri kalmamıştık. Evde kalmadık kalamadık; sokaklarda kahvelerde düğünlerde kurallara uymadan orda burda dolandık durduk. Şimdi ise isyan ediyoruz herşeye.
Artık bir silkelenip kendimize gelmenin vakti gelmiş de geçmiş de. Lütfen artık ciddiyetin farkına varalım başımıza gelmeden anlayıp ne kendimize ne sevdiklerimize sebep olup oldurmayalım... Kimseye sebebiyet verme sebep de olma. Tedbir senden takdir Allah'tan dır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Elazığ Sonnokta Gazetesi - Elazığ Son Dakika
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Elazığ Nakliyat Firmaları
Elazığ Polat Nakliyat
Elazığ Nakliyat Firması
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye