UZAKTAN EĞİTİMDE UNUTULAN EKSİKLER...


Bu makale 2020-10-05 15:49:35 eklenmiş ve 2803 kez görüntülenmiştir.
Tülin ÇETİN -Haber Müdürü

UZAKTAN EĞİTİMDE UNUTULAN EKSİKLER... 

Tüm ülke olarak koronavirüs önlemleri nedeniyle 18 bin öğrenci ile uzaktan eğitime başladığımız bir döneme girmiş bulunmaktayız. İçinde bulunduğumuz süreçten en çok etkilenenlerden biri de çocuklarımız oldu. Çocuklarımızın hayatlarının önemli bir bölümünü oluşturan okul rutinleri geçici süreliğine de olsa tamamen değişmiş bulunmakta. Çocuklarımız bir süre evlerinden ve uzaktan eğitim yöntemiyle derslerini takip etmeye öğretmenleri ile canlı olarak yaptıkları online dersler ve takip edecekleri konu anlatım videoları ile de bu süreci mümkün olduğunca etkin ve verimli şekilde geçirmelerini sağlamak hedef alınarak başlandı. Bu süreç düşünüldüğü gibi işlemedi. Öğretmen ve öğrenciler sistemden kaynaklı bir çok sorunla karşılaştı. Uzaktan eğitim çile eğitimine dönüştü; kimi derslere katılırken kimi de katılamadı ne yazık ki.
EBA'ya girip ders veren öğretmenlerimiz ve alan öğrenciler günün şanslısı ilan edildi; günü kurtardık... ya yarın; yarın meçhul şansa kalmış umutlarıyla başladık.  İcinde bulunduğumuz bu dönemin uzayacağı aşikar bir şekilde biliniyorken yapılacaklar daha önceden eksiz bir şekilde hazırlanmalı tüm altyapı düşünülmeliydi; ki B,C, D planları olduğu söylenmişti. Uzaktan eğitime erişimin sağlanması, bu dönemde üzerinde durulması gereken önemli konulardan biri iken uzaktan eğitim ve telafi eğitiminin erişilebilir olmasının yanı sıra bu hizmeti sağlarken uzaktan eğitimin unuttuğumuz bu sorunlarının yanısıra gözardı edemeyeceğimiz önemli bir sorun daha vardı
bu süreçte. Dar gelirli ailelerin çocuklarının bu sürece dezavantajlı başlayacak olmalarıydı... Malesef bu çocuklarımız imkansızlıklar yüzünden uzaktan eğitime katılamamakta. Ev ortamının teknolojik ve ortam olarak uygun olmamasından ziyade;
evde kaç öğrenci var? İnternet var mı? Kapasitesi yeterli mi? Sabit ya da taşınabilir bilgisayar, tablet, lap top mevcut mu? Evde öğrencinin rahatça ders izlemede kullanabileceği tv var mı? Ve birçok soru? Yine her zaman ki gibi toplumca sınıfta kaldık.
Uzaktan eğitim ve telafi eğitiminin erişilebilir olmasının yanı sıra bu öğrencileri de yöneticilerimiz, ilgililer ve toplumun sözcüleri gözardı etmeden tüm hazırlıkların yanısıra eğitim ve öğretimin tüm çocukların hakkı olduğunu unutmadan, bu ve bunun gibi sorunları fark ederek planlamak zorundaydılar.
Aslında bu süreçte yaşananlara bianen şunu da gördük ki ülkemizin bilişim altyapısında hala ciddi sorunlar var. İnternete sağlıklı bir şekilde erişimin zorluklarını yaparak yaşayarak yaşadık toplum olarak. Bu sorunların biran önce halledilmesi umuduyla sözümü büyük önder Atatürk'ün bir sözüyle bitirmek istiyorum.
"En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretle olur."


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Elazığ Sonnokta Gazetesi - Elazığ Son Dakika
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Elazığ Nakliyat Firmaları
Elazığ Polat Nakliyat
Elazığ Nakliyat Firması
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye