BİR ZAMANLAR AŞK...


Bu makale 2020-10-30 14:48:11 eklenmiş ve 2993 kez görüntülenmiştir.
Tülin ÇETİN -Haber Müdürü

Aşk kelime anlami ile;iki ayrı cinsin birbirine karşı duydukları bedensel ve ruhsal güçlü bağlılık,sevgi,duygu ilişkisi.
Aşk insanın var oluşundan bugüne kadar gelen lakin kişiye zamana göre değişmis tanımlanamayan duygu seli..


Aşk dediğimiz duygu kavramını yaşamak yaşatmakda kişiye özgüdür. O kadar özgündür ki her nüansı ile kişiyi özel kılar. Belki de onu özel kılan, ihtiyaç duyulan şeyide bu nüansı olsa gerek. Aşk hep var olan değişmez olan bir duygudur.Değişen ve degiştirtende en çok insandır. Okadar değişmiş degiştirilmişdirki bazen çoğumuzun dilinde eski aşkları anlatırken " nerde o eski aşklar,aşıklar" diye başlanıp bitirildigini duymayanımız yoktur sanırım. Nerde o eski sevdalar aşklar diyeceğimize, nerde o eski aşıklar insanlar dememiz çok daha doğru olcak düşüncesindeyim. Sahi
Ne vardı o eski yaşanmış aşklarda âşıklarda,ne değiştiki şimdi eskiyi özler anlatır yazar olduk? Evet eski aşklar dillere destan olup Leylası için çöllere düşen Mecnun,Şirini için dağları delen Ferhat ve birçok aşk ile yüreği yanan aşıkların yaşadığı aşkları hatırlamak bile kafi olsa gerek.
Aşk okadar nazenin gizli yaşanırmışki o yüzden saman alevi gibi sönmez ömür boyu yanarmış aşkın ateşi. Sevda düşünce iki yüreğe utanma duygusu sarıp sarmalarmış insanı. Sevgilinin yüzüne bakmak bile büyük cesaret istermiş
kaldıki seni seviyorum diyebilmek. Kışın ayazında, yazın sıcağında sırf sevgili geçer diye saatlerce sokağın köşesinde beklenir,iki satır mektubunu,bazen bir mendilini,bazende sevgilinin kelamına bile hacet görülmez,dönüp bir baksa bile sevene dünya malıda ne bakışı bile en büyük zenginlik olur, yanıp dururmuş uzakdan gördüğünün gül cemaline.
Sevdalı için yanmayı göze alamayana aşık bile denilmezmiş o vakitler. Zaten duyulan yaşanılan, yaşatılan sevgi degilmiydi aşığın, aşkın mertebesini yücelten. “Uğruna çöllere düştüğün Leyla bu mu?” diyenlere: “ Ah sen onu bir de benim gözümle görebilsen” diyen Mecnunun yaşadığı degilmiydi aşk.

Peki ya şimdi? nedir aşkın durumu?Aşkın aşığın, ruhumu özümü, anlamımı değişti ne olduki bir çoğunda tanımlanamayan o nazande his dahada tanımlanamaz hale geldi. Aşkın kiyafeti olan özü olan sevgiyi bağlılığı sadakati saygıyı doğruluğu utanmayı sır oluşlarını tüm nüanslarını soyup çıkarıp aldılar.Ve öyle bir hale getirildiki İnsanlar artık gömlek değiştirir gibi sevgili değiştirir hale geldi. Modern dünyanın dejenere aşklarında gelişen teknolojinin etkisinide gözardı etmemek gerek.Öyle bir hale geldiki aşk ve aşık artık oturduğu yerden oluşturdukları sahte profillerle amiyane tabirle tavlıyor tanıyor birbirlerini. İki süslü kelam, bir kaç mesaj ,bir iki emoji,bir iki yalan , sonra buluşmalar, kaynaşmalar, evlenmeler ihanetler, dayaklar, sahtelikler bencillikler,ayrılıklar...Aşka sevgiye sevgilinin mahremiyetine dair ne varsa yok edilen belkide ilk günlerden tüketilen davranışlar . Ar namus desen ayaklar altında,seven iki yüreği sarıp sarmalayan utanma duygusu yok. Saman alevi gibi ilişkiler birden yanıp birden bire sönüp küle dönüşen. Çünkü; aşk sevda yolunda emek ve cefa çekilmiyor artık,her şey kolay elde edilir olmuş. Cefası çekilmeyenin sefası sürülür mü?değeri olurmu? Sürülmüyor elbet,ne kadar hızlı başlıyorsa ilişkiler o kadar hızlı bitiyor.
Sevgi yok, saygı yok, merhamet saflık dürüstlük naiflik yok. Şekle şemale, paraya pula endekslenmiş bir yaşam biçimi. Kimse bakmıyor artık kimsenin imanına ahlakına huyuna. Güzel mi, evi arabası var mı tamam gerisi teferruat. Peki ya sonra? Sonrası yok. Dedim ya işte şimdiki aşklar bildiğiniz saman alevi anlık yaşanan yaşatılan süre giden...

Sözün kısası aşk değişmedi ne kelime anlamı nede tasviri hakikatiyle yaşayanlar yaşatanlar için. Lakin bazı kişilere göre değişip layik olamadığı gibi yaşanılan yaşatılan bir duygu seli haline geldi.
Ünlü düşünürlerimizden Mevlana Hz. aşk ile ilgili bir kaç sözüyle aşkı sevgiyi yeniden hakikatiyle yaşamamız yaşatmamız umudu ile;
*Bırаkаcаğın еli hiç tutmа, tutаcаğın еli isе hiç bırаkmа. Sаhtе sеvgilеrе gül olmаktаnsа, gеrçеk sеvgilеrе ԁikеn ol!
*Аşk ԁа tıpkı Еlif gibiԁir. İsminԁе gizliԁir, аmа okunmаz. O olmаԁаn ԁа bеsmеlе sеsе gеlmеz. O hеr şеyin içinԁеԁir аmа hiçbir şеyԁе görünmez.
*Cаnı Cаnаn’а tеslimе hаzır ԁеğilsеn “Bеn Âşık’ım” ԁеmе kimsеyе…
*Yerden yere vurmak, yârdan yâre tutulmak değildi Aşk. Yer yerinden oynasa da, yâri, yürekteki yerinden oynatmamaktı aşk...
*Aşk nasip işidir, hesap işi değil! Aşk adayıştır, arayış değil! Sen adanmışsan ve yanmışsan bu uğurda, aşk seni bulmaya gelir.
Sağlıcakla aşk ile kalın..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Elazığ Sonnokta Gazetesi - Elazığ Son Dakika
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Elazığ Nakliyat Firmaları
Elazığ Polat Nakliyat
Elazığ Nakliyat Firması
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye