ÇOÇUKLARIN MUTSUZLUK BUHRANINDA EBEVEYNLERİN ROLÜ...


Bu makale 2021-03-20 19:35:53 eklenmiş ve 2949 kez görüntülenmiştir.
Tülin ÇETİN -Haber Müdürü

  Mutlu olmayı bilen nesilden mutsuz bir nesil, evet bizler yaşam koşulları ne kadar zor olsa da yoklukla,sınırlı olanak ve imkanlarla yetişmiş olsak da daha mutlu olabilen çocuklardık.

   Bayramdan bayrama alınan yeni kıyafetlerle .sokakta saatlerce özgürce güvenle oynamalarımızla annemizin  bizi eve gidersek bir daha dışarı bırakmaz, oyuna devam edemeyiz düşüncesi ile aç acına saatlerce oynayan, eve gidince de o yorgunlukla Allah ne verdiyse artık der yemeğimizin olmasına şükrederek yapılan yemeği yer, öğretmenimizin verdiği ödevi imkanlar doğrultusunda yapar yapmaz yorgunluktan uyurduk. O vakit anne ve babalar, bize arkadaştan çok ebeveyn gibi davrandıkları hayırında evetinde, varı da yokluğu da bilen anlık mutsuzluklarla bile mutlu olan çocuklardık. Yokluk imkansızlıklar içinde şuan  küçük görünse de oan  bizlere  kocaman bir mutluluk dünyası yaşatır, bizleri sahip olduklarımızın bilinci ile; şükür bilen, tatminkâr, karakterli,duygularına emin, ne istediğini bilen öz verili çocuklar yapardı.

  Ya şimdi! Günümüz çocukları öyle mi? Önlerine gelen yemek beğenilmez, her dışarı çıktığınızda alınan kıyafetler oyuncaklar , hediyeler avm lerde vakit geçirtmek hazır yiyecekler, bilgisayar oyunları onları mutlu etse bile, mutlulukları anlık saman alevi misali birkaç saat sonrası yine mutsuzluk. Özelliklede günümüz çocuklarının gelişen teknoloji ile bilgisayar oyunlarına merakı çocuğu mutlu etmiş gibi görünse de oyunu kazanma çabasının yaşattığı öfke stres ve eforla yine mutsuz olduğu aşina. Diğer bir konu ise çocuğun eğitimi, çocuk eğitimi aldığı gördüğü vakittede  mutsuz.

  Sınıfındaki mahallesindeki çevresindeki diğer çocuklar rakip olarak gösterilen,kıyaslanan çocuk, kendi başarısı için diğer çocukların başarısızlığını isteyerek, kendini kurtarma cabasıyla yetişen çocuk, zihinsel açıdan zeki olsa da,basarıyla yada başarısızlıkla karşılaştığı okul, onun için ruhsal bir ıstıraba dönüşerek bencil, kırılgan, kontrolsüz hırsla... yine mutsuz olacaktır. 

Çocuklar mutsuz değil,çocuklara anlık mutluluk vererek mutsuzluğa iten ebeveynler var...

  Biz ebeveynlerin bu mutsuzlukta maalesef katkısı oldukça büyük. Nasıl yetiştiğimizi, yetiştirildiğimizi unuttuk..Kendi çocukluluğumuzda yaşadığımızı, çocuklarının yaşamasını istememe düşünceleri ile biz yapmadık o yapsın , bizim olmadı onun olsun, isteklerini, düşüncelerini, fikirlerini güvenle, özgürce ifade etsinler … istedik. Kendi çocukluklarımızda bizim eksiklik diye düşündüğümüz her şeyi , çocuklarımız üzerinden onarmaya çalışıyor hale geldik. Yetmedi onun çocuğunun var benimkinin de olsun. O bunu yaptı benimki daha iyisini yapsın daha daha…diyerek, çocuğu bir kıyaslamaya rekabete hırsa soktuk. Sonrada Çocuğunu mutsuz görünce hemen tekrar mutlu etmek için çoğu zaman maddiyatta büyük, ruhsallıkta pek bir önemi olmayan çabalama sürecine başladık, her istediğini yerine getirerek.

  Bu durum prensipte gayet iyi görünse de işin dozunu kaçırdık. Anında ve neredeyse zahmetsiz ulaşılan  her şeyin kıymeti de pek fazla olmadığını, yaptıklarımızla ‘ben herkesten, her şeyden daha üstünüm ve önemliyim düşüncesiyle egolu çocuklar haline getirdik. Ötekini düşünemeyen, önemseyemeyen, empati kuramayan, ruhsal   gelişimine engel olduğumuzu farketmemekle beraber, ileriki zamanlarda çocuğun daha pasif kalan, özgüveni düşük, bağımlı kişilik geliştirmeye yatkın, korkak, sorumluluk almakta güçlük çeken, benlik hırs kıskanç saygısı düşük bireyler olmalarına zemin oluşturduğumuzu unuttuk. Çocuğu mutlu edelim derken cocugu mutsuzluk girdabına soktuk.

 

Asıl önemli olan sey; çocuğun onlarca arkadaşı, öğretmeni, birçok amcası, dayısı, teyzesi ve kardeşi olabilir. Ama sadece bir tane anne-babası var, o yüzden çocuğun anne-babayla bir konum farkı olduğunu bilmesi gerekir. Bizler,hatalarımızın nerde niçin nasıl yaptığımızın veya yapamadığımızın  farkındalığı ile ebeveyn olmaktan korkmadan, bu durumu  doğru bir şekilde nasıl çocuğumuza idrak ettirir onun özgüvenli, sağlıklı, sosyal, ruhsal ve  insani değerleri, ahlaki gelişiminin iyi olabilmesi için, mutlu birey haline getirebilmenin çözüm yollarını aramalı ve uygulamanın çabasını vermeliyiz…

Çocuğu bu mutsuzluktan kurtarabilmek için  hepimize birkaç   nacizane  fikir önerileri;

Çocuklarınıza sürekli kıyafet almayın, ihtiyacı olduğunda arada bir kıyafet alın ki bunun kıymeti olsun. Yeni bir kıyafete kavuşmanın mutluluğunu yaşasın.

Çocuklarınızı oyuncağa boğmayın. İstediği bir oyuncağı hemen almayın. Para biriktirerek ve bir emekle oyuncaklara kavuşmasını sağlayın ki kıymetini bilip, o oyuncakla oynamaktan mutlu olsunlar.

Çocuklarınızın önce acıkmasını sağlayın, daha sonra yemek yedirin. Sürekli bir şeyler atıştıran ve karnı hiç acıkmayan çocuklar, onlar için hazırladığınız yemeğin kıymetini bilmezler.

Fiziksel olarak onları yoracak işler yaptırın, böylece evde boş oturmanın bile bir mutluluk kaynağı olabileceğini öğrensinler

Çocuklarınızın negatif duygularını, onları hemen onarmaya çalışmadan ya da kişisel almadan tölere edin. Duyguları yemekle, hediyelerle ya da elektronik aletlerle takas etmeyin

Sürekli peşlerinde olup çocuklarımızı üzgün hissetmekten korumaya çalışmayın, bırakın kendi duygularıyla baş etmesini öğrensin
Çocuklara sorumluluk verilmeli ve günlük ihtiyaçlarını kendilerinin yerine getirmesini sağlayın.

Hayır kavramını olmazları olumsuzlukları anlatarak onlara hayatın zorluklarını da tattırın.

Çocuklarınızın güçlü yönleri hakkında konuşun, zayıf yönleri hakkında konuşmayın.

Başka çocuklarla iyi veya kötü kıyaslama yapmayın.

İyi bir dinleyici ve gözlemci olun.

Etik, duygusal manevi değerlerin güzelliklerini anlatıp yaşatın ki mutluluğun mutlu etmenin yaşamın en güzel kalıcılık isteyen yanı olduğunu anlaya bilsin...


Mutlulukla kalın…..

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Elazığ Sonnokta Gazetesi - Elazığ Son Dakika
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Elazığ Nakliyat Firmaları
Elazığ Polat Nakliyat
Elazığ Nakliyat Firması
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye