KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDAKİ YAPILARDA TAPU HARCI İADESİ


Bu makale 2021-03-23 02:24:19 eklenmiş ve 4938 kez görüntülenmiştir.
Yasin ŞİMŞEK avukat-yazar

  Deprem kuşağında olan ülkemiz bu acı gerçekle tarih boyunca sık sık yüzleşmek zorunda kalmış ve ciddi manevi ve maddi kayıplar vermiştir. Yakın tarihte 17 Ağustos 1999 depreminin ardından ortaya çıkan korkunç tablo üzerine depremin acı neticelerine çözüm arayışları hızlandırılmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmaların şüphesiz en önemli ürünü Kentsel Dönüşüm kavramı olmuştur.

  Şehrimizde de 2010 ve 2020 yıllarında ağır örneklerini yaşadığımız bu doğal afet ile sık sık duyduğumuz Kentsel Dönüşüm kavramı temelde 3 başlıktan oluşmaktadır. Bunlar sağlıklı ve güvenli yapılaşmanın sağlanması, yapı denetim sisteminin eksiksiz işleyişe kavuşturulması ve mevcut yapı stokunun iyileştirilmesidir. Halihazırda gelinen noktada ilk iki başlık etkin hale getirilmiş olsa da ağır ekonomik yükü itibari ile kavramın halk arasında bilinen karşılığı olan Mevcut Yapı Stokunun İyileştirilmesi başlığı maalesef ki istenilen düzeye getirilememiştir.

  Mevcut Yapı Stokunun İyileştirilmesini teşvik etmek amacıyla Devlet tarafından birçok destek verilmektedir. Bu desteklerden en çok bilinenler kentsel dönüşüm projelerine faiz desteği, proje kapsamında evinden uzak kalacak vatandaşlara kira yardımıdır. Ancak, Kentsel Dönüşüm kavramının hukuki zeminini oluşturan 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunu’nda bazı vergi ve harç muafiyetleri de getirilmiştir. Bu kapsamda Tapu Harçlarında, Noter Harçlarında, Belediyeler tarafından alınan ücret ve harçlarda, Veraset ve intikal vergilerinde, Döner sermaye ücretlerinde, bu işlemler nedeniyle düzenlenecek kağıtların damga vergilerinde, banka ve sigorta muameleleri vergilerinde muafiyet tanınmıştır.

  Uygulama da çoğunlukla ilgili muafiyetlere dikkat edilmeyerek vatandaşlardan haksız vergi ve harçlar tahsil edilmektedir. Özellikle ciddi bir yük olan Tapu Harcı Muafiyetine aykırı işlemler fazlası ile söz konusudur. Alınan hukuka aykırı vergi ve harçların iadesi 5 yıl içinde dava yoluyla istenebilmektedir. Müteahhitlerden daire satın alan tüketiciler, kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile arsalarını müteahhitlere vermiş mülk sahipleri, İnşaatı yapan müteahhitler bu kapsamda haksız ve yersiz ödemiş oldukları tapu harç ve vergilerin faizi ile iadesini alabilmektedirler.

  Örneğin Kentsel Dönüşüm kapsamında yenilenmiş bir yapıda müteahhit firmadan daire alan vatandaş 100.000 TL’lik satış işlemi için 4.000 TL tapu harcı ödemekten muaf tutulmuştur. Muafiyet olmasına rağmen bu satıştan 4.000 TL harç alınmış ise 5 yıl içerisinde açılacak iade davası ile harç miktarı faizi ile geri alınacaktır. Bu sebeple ödediğiniz vergi ve harçlara ilişkin evraklarınızı inceleyerek, fazladan ödemiş olduğunuz miktarların iadesi konusunda konunun uzmanından hukuki yardım almanızı öneririz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
2022-04-03 02:15:05
2020-11-23 19:15:12
2015-03-10 15:50:44
2015-03-10 15:48:30
E-Mail Bulten Kaydi
Arşiv Arama
- -
Anket
Bir gazeteyi takip etmenizin sebebi nedir?
İçeriği
Yazarları
Siyasi görüşü
Görsel çekiciliği
Diğer
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Elazığ Sonnokta Gazetesi - Elazığ Son Dakika
© Copyright 2013 elazigsonnokta.com/. Tüm hakları saklıdır.Web Tasarım Elazığ Sonnokta haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Web Tasarım Hizmeti
Eğitim Bakanlığı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Elazığ Nakliyat Firmaları
Elazığ Polat Nakliyat
Elazığ Nakliyat Firması
seks shop   sex shop   sex toys   erotik seks shop   gay sex shop   gay sex shop   strapon nedir   kızılay sex shop   vibratör   izmir sex shop   antalya sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   antalya sex shop   izmir sex shop   bursa sex shop   ankara sex shop   istanbul sex shop   ankara sex shop   bursa sex shop   bursa sex shop   antalya sex shop   sex shop   izmir erotik shop   seks shop   sex shop   sex shop   sex shop   seks shop istanbul   فرمتجر الجنس   فروشگاه جنسی   فروشگاه جنسی   هزاز   متجر الجنس اسطنبول   вибратор   фаллоимитатор   секс-игрушки   деление знакомства   секс-шоп   знакомства с иностранцами   sex shop   iç giyim   saç bakım   işitme cihazı   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otel fiyatları   sinop otel tavsiye